HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Akıl Kullanmak

Go down 
AuthorMessage
JOKER
Admin

Rep : 2
İtibar : 783

PostSubject: Akıl Kullanmak   Tue Jun 02, 2009 11:32 am

Kuran’da Allah’in cesitli ayetlerde gecen "kulum bir de sana akil verdim!" mealli sozlerini necip Turk milletinin ne kadar anladigindan pek emin degilim. Ayrica pozitivist felsefe isiginda rasyonel dusunmeyi siar edindigini soyleyenlerin de soylediklerini ne kadar hayata gecirdiklerinden emin degilim. Bana oyle geliyor ki bu topraklarda yasayan insanlar "meseleler" karsisinda "akil yuruterek" algilama gelistirme, yorum yapma, tavir/karar alma yerine "gonul yuruterek" algilama gelistirme, yorum yapma, tavir/karar almayi tercih ediyorlar.

Daha dogrusu onlara boyle ogretilmis. Iste, evde, okulda, askerde velhasil toplumsal hayatin her katmaninda hemen her turlu etkiye nasil duyusal tepki verdigimizin farkinda misiniz?

Iste yaptigimiz is elestirildiginde ilk tepkimiz nedir?

"Mudur beni sevmiyor!"

Kacimiz aldigimiz elestiri karsisinda "acaba nerede yanlislar yaptim, bu yanlislardan neler ogrenebilirim!", diye tepki verir?

Okulda ogretmen yaptigimiz odevi begenmeyince tepkimiz nedir?

"Ogretmen bana takti!"

Tersten soralim:

Yaptigimiz isi degerlendiren mudur, odevi okuyan ogretmen ne kadar sadece ise veya odeve bakmaktadir?

Mudurun astina, ogretmenin ogrencisine karsi duygulari isi degerlendirmesi, odeve not vermesi sirasinda hic rol oynamaz mi?

Turkiye’de calisan yabancilar Turk calisanlarin cok caliskan ve isine bagli kisiler olmasini overken elestiri ve uyarilar karsisinda cok alingan davrandiklarini ve kendilerine is hedefi koyma konusunda genellikle basarisiz olduklarini soyluyorlar.

Alinganlik duygusal bir tepkidir, kisisel hedef koymak ise akil isteyen bir meseledir!

Gunluk hayatimizi da akil kullanmaktan cok duygularimizin etkisi altinda duzenlemiyor muyuz?

Bir gunu kizarak, kirilarak, gulup-aglayarak gecirmeyi dusunerek, analiz yaparak gecirmeye tercih edenlerimiz cogunlukta degil mi?

Trafikte bizi gecen arabaya sinirlenmek adetimiz degil midir?

Arabalar birbirinin onune gecmeye, birbirlerinin yolunu tikamaya kalktiklari icin trafik beter tikanmaz mi?

Duzgun bir sekilde siraya girememizin nedeni akil kullanmamak olamaz mi?

Sik sik kullandigimiz cumle nedir?

"Efkar basti!"

Efkar nedir?

Fikirler!

Birden fazla sayida fikir Turk insanina fazla geldigi icin meyhanede efkar dagitmak eski adetlerden degil midir?

Dikkat ediyorum, aydin insanlarimiz bile tartisirken bir koseye gecip o koseden diger kosedeki insani "suclamayi" entelektuel faaliyet sayiyorlar.

Yine dikkat ediyorum; enteli ile normal yurdum insani ile insanimiz hep eskiyi konusmayi tercih ediyor, gelecegi konusmak, gelecek ile ilgili senaryo yazmak, simulasyon yapmak hemen hic isimize gelmiyor.

Neden?

Gecmisi yad etmek/yorumlamak duygulari harekete gecirmeye cok aciktir, halbuki gelecek hakkinda senaryo yazmak veya simulasyon yapmak once bilgi sahibi olmayi, sonra da akil kullanmayi talep eder.

Bugun ben de "akil kullanmak" uzerine hemen hic akil kullanmadan, sadece duygularimin pesi sira giderek yazi yazdim.

Vatana millete hayirli olsun!

KAYNAK : HURRIYET
Cuneyt ULSEVER

[center]

Her hakkı mahfuzdur. Bu siteden yazılı, görsel, herhangi bir malzeme izinsiz kullanılamaz •
Bu Sitedeki konuları Kaynak göstermeden yayınlamak yasaktır !
Licensed to: arkadasim.forum.st by By_JOKER
[/center]
Back to top Go down
View user profile http://arkadasim.forum.st/

Akıl Kullanmak
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Bu sayfayı anasayfa gibi mi kullanmak istiyorsunuz? Hayır Evet Evet'i işaretler
» Moderasyon Simgelerini Kullanmak
» Site içinde Forumu kullanmak